Aktualności (do 30 czerwca 2018)
Zakończenie roku szkolnego22 czerwca 2018 r.
W piątek 22 czerwca 2018 r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny. Pani Dyrektor Beata Kulawiak podsumowała nasze sukcesy i osiągnięcia w różnego rodzaju konkursach, zawodach sportowych na szczeblu gminy i powiatu, w których nasi uczniowie zajmowali czołowe miejsca. Przypomniała też o licznych atrakcjach tj. comiesięcznych koncertach muzycznych dla wszystkich uczniów, imprezach szkolnych, wycieczkach, konkursach, przedstawieniach teatralnych. Następnie wychowawcy klas wręczyli świadectwa szkolne. Na szczególną uwagę zasługiwali uczniowie wyróżniający się w nauce i sporcie. Na koniec Pani Dyrektor życzyła wszystkim miłego i bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji letnich.
Technologia z klasą2017 - 2018 Klasa VII w projekcie "Technologia z klasą"
W roku szkolnym 2017/2018 klasa VII brała udział w projekcie "Technologia z klasą". W I semestrze zrealizowała scenariusze lekcji dotyczące bezpieczeństwa w sieci - "Kto jest sprawcą cyberprzemocy", "Jak reagować na cyberprzemoc". W ramach pracy z otrzymanym zestawem analogowym do nauki programowania, w II semestrze zrealizowała scenariusze poświęcone programowaniu - "Co kryje w sobie język HTML i do czego służy", "Jak stworzyć kalkulator w języku JavaScript", "Jak zaprogramować własny szyfrator", "Jak udoskonalić program szyfrujący". Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem, zwłaszcza z nauki programowania, co nie było łatwą sprawą.
Klasa V w Poznaniu19 czerwca 2018
We wtorek klasa piąta odwiedziła Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu. Podczas wizyty uczniowie dowiedzieli się o tym jak pracują bibliotekarze w tak dużych placówkach. Na Starym Rynku mogli dokonać zakupów na trwającym Jarmarku Świętojańskim. Podziwiali także panoramę Poznania z tarasu widokowego w Galerii MM.
Wycieczka do Zoo14 czerwca 2018 r.
W czwartek 14 czerwca klasa I wraz z wychowawczynią Danutą Rudnicką udała się na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. Mali uczniowie podziwiali różne, egzotyczne gatunki zwierząt, które często są zagrożone wyginięciem. Niektórzy mieli okazję zobaczyć je po raz pierwszy. Dodatkową atrakcją był przejazd kolejką po Zoo.
Dzień w Opalenicy 12 czerwca 2018
Dnia 12 czerwca uczniowie klasy V spędzili bardzo udany dzień w Opalenicy. Na początku kąpali się w basenie hotelu Remes. Następnie zmagali się z atrakcjami pobliskiego parku linowego. Kilkoro śmiałków pokonało swój lęk i zaliczyło trudną trasę. Potem oddali strzały na strzelnicy KBS. Na koniec dokazywali na placu zabaw, a że zgłodnieli posilili się nie tylko pizzą w restauracji, ale i pysznymi lodami.
Dzień Dziecka8 czerwca 2018 r.
W sobotę na boisku szkolnym w Dakowach Mokrych odbyły się obchody Dnia Dziecka zorganizowane przez Radę Sołecką i Panią Sołtys Daków Mokrych Elżbietę Radniecką oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej Panią Beatę Kulawiak i pracowników szkoły. Na dzieci czekało wiele atrakcji w postaci zabaw na dmuchanych zamkach, jazdy konnej, przejażdżek bryczką, puszczania baniek mydlanych, malowania twarzy. Nie zabrakło również konkurencji sportowych. Zarówno zwycięzcy, jak i wszyscy biorący w nich udział otrzymali piękne nagrody. Każde z dziecko dostało również chłodne napoje i lody. Wszyscy mogli częstować się ciastem przygotowanym przez mieszkanki naszej wsi.
Na koniec odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku samochodowym przeprowadzony przez strażaków.
Jak co roku swoim udziałem w imprezie z okazji Dnia Dziecka zaszczycił nas Burmistrz Miasta i Gminy Opalenica Pan Tomasz Szulc.
Wszystkim sponsorom i darczyńcom serdecznie dziękujemy!
5 czerwca 2018 r.
Po raz ostatni w tym roku szkolnym dzieci z klas I i III oraz oddziału przedszkolnego uczestniczyły w koncercie muzycznym. Tym razem nosił on tytuł „Wybitni wiedeńczycy – Mozart kontra Bethoven". Uczniowie w zabawny i niekonwencjonalny sposób słuchali fragmentów najbardziej znanych utworów wielkich mistrzów.
4 czerwca 2018 r.
W poniedziałek świętowaliśmy Dzień Dziecka w odmiennie niż zazwyczaj. Dla wszystkich uczniów odbyły się czekoladowe warsztaty. Każde dziecko miało okazję samodzielnie wykonać własną tabliczkę czekolady. Uczniowie zapoznali się również z produktem niezbędnym do jej wyrobu, którym jest kakao. Obejrzeli film o plantacji kakaowców w Afryce oraz podziwiali naturalne ziarna kakaowca.
maj – czerwiec 2018 r.
Od maja do końca roku szkolnego można podziwiać w holu naszej szkoły wystawę niezwykłych prac plastycznych uczennicy klasy VII Kingi Słomińskiej.
29 maja 2018
W dniu 29.05.2018 roku z okazji Dnia Dziecka w Opalenicy odbyły się Biegi Osiedlowe. Uczestnicy zostali podzieleni przez opiekunów na grupy względem roczników i pobiegli odpowiednie dla siebie dystanse. Naszą szkołę reprezentowało 20 uczniów z klas I-VII.
Oto wyniki:
Klasa I:
1. Michalina Piotrowska 2010- 2 miejsce
2. Antek Piotrowski 2010 – 6 miejsce
3. Marcel Rajtar 2010 – 7 miejsce
4. Nikodem Kozica 2010 – 8 miejsce
Klasa III:
1. Daria Staśkiewicz 2009 – 5 miejsce
2. Maja Kolata 2009 - 4 miejsce
3. Krzysztof Horla 2008 -3 miejsce
Klasa IV:
1. Bartosz Bręk 2008 – 4 miejsce
2. Krystyna Słomińska 2008 – 4 miejsce
Klasa V:
1. Mikołaj Kocik 2006 – 3 miejsce
2. Marcin Sapor 2006 – 6 miejsce
3. Weronika Matuszewska 2006 – 10 miejsce
Klasa VI:
1. Wiktoria Kozica 2005
2. Miłosz Kurek 2005 – 8 miejsce
3. Filip Pawlak 2005 – 9 miejsce
4. Adam Piotrowski 2006- 2 miejsce
Klasa VII:
1. Wiktoria Włodarczak 2005 – 4 miejsce
2. Mateusz Kocik 2004 – 1 miejsce
3. Aleksandra Kolasińska 2005 – 5 miejsce
25 – 30 maja 2018 r.
Z okazji Dnia Matki dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I i III przygotowały krótkie programy artystyczne dla swoich Mam. Były piosenki, wierszyki, tańce oraz własnoręcznie przygotowane upominki. Mamy przy kawie i cieście mogły podziwiać liczne talenty swoich pociech oraz choć na chwilę odpocząć od codziennych obowiązków.
15 maja 2018 r.
„Mistrzowie maluchom, czyli jak Lutosławski ożywił wiersze Tuwima” – taki tytuł nosił koncert muzyczny dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Przy muzyce Witolda Lutosławskiego i rytmach perkusji dzieci poznawały znane wiersze klasyka poezji dziecięcej Juliana Tuwima np. „Idzie Grześ”, „O Panu Tralalińskim”, „Okulary”, „Abecadło”, „Kotek”.
227 rocznica Konstytucji 3 Maja30 kwietnia 2018
227 rocznica Konstytucji 3 Maja
W poniedziałek wszyscy uczniowie przynieśli flagi narodowe po to, aby podkreślić, że święta majowe nie są im obce. Najpierw został rozstrzygnięty konkurs dotyczący znajomości faktów związanych z uchwaleniem konstytucji. Miał on formę krzyżówki. Laureatką została Weronika Pestka. Następnie uczniowie na boisku szkolnym utworzyli szpaler z flag, a później symboliczne szeregi z 2, 2 i 7 osób.
W tym dniu w SP w Urbanowie odbył się konkurs wiedzy o Powstaniu Wlkp. Zwyciężyła Marianna Popiół z klasy VII.
Shakira i Madi25 kwietnia 2018 r.
W środę 25 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klasa pierwsza ponownie spotkały się z psami – terapeutami Shakirą i Madi. Panie Danusia i Wiola przeprowadziły ciekawe i pouczające zajęcia z udziałem psów. Dzieci bardzo polubiły zabawy z tymi sympatycznymi zwierzętami.
Pokaż się24 kwietnia 2018 r.
„Pokaż się” – pod takim hasłem we wtorek 24 kwietnia odbył się w naszej szkole Przegląd Młodych Talentów. Do udziału w przeglądzie zgłosiło się wielu uczniów ze wszystkich klas. Prym wiodła piosenka w wykonaniu utalentowanych wokalistów i wokalistek, były też skecze oraz śpiew z akompaniamentem na instrumencie. Zwycięzcą konkursu został najmłodszy uczestnik, uczeń klasy pierwszej Jędrzej Konewka, który zagrał na keyboardzie oraz zaśpiewał utwór pt. „Pojedziemy na łów”. Jędrek będzie reprezentował Szkołę Podstawową w Dakowach Mokrych w Gminnym Przeglądzie Młodych Talentów w Opalenicy.
Segregacja śmieci23 kwietnia 2018
Wizyta w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu, w Ośrodku Edukacji Leśnej w Łysym Młynie i w Dziewiczej Górze
23 kwietnia uczennice i uczniowie klas IV- VII ze Szkoły Podstawowej w Dakowach Mokrych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu przy ulicy Wrzesińskiej oraz w Ośrodku Edukacji Leśnej w Łysym Młynie (klasa VI - VII) i w Dziewiczej Górze (klasa IV- V). Cel tych zajęć to poznanie problemów związanych ze śmieciami, których statystyczny Polak produkuje około 320 kg rocznie.
Wizyta w ZZO pokazała, jak ważnym i sensownym działaniem jest segregacja śmieci. Niestety nie unikniemy wyrzucania różnych odpadów, ale możemy zmienić nasze przyzwyczajenia, aby ograniczyć ich ilość.
Warsztaty „Rady na odpady” w OEL Łysy Młyn i w OEL Dziewicza Góra uświadomiły nam, że dużą część odpadów można ponownie wykorzystać, ale bez codziennej segregacji śmieci nie ma możliwości ich dalszego przetwarzania.
Zajęcia w Łysym Młynie były także okazją do zapoznania się z rolą wody w przyrodzie.
Te zagadnienia prezentowane są na przystankach 1,5 kilometrowej ścieżki edukacyjnej, wyznaczonej wokół stawu młyńskiego. Edukacja prowadzona na ścieżce ma na celu podniesienie świadomości związanej z racjonalnym gospodarowaniem i ochroną wody.
W trakcie tych zajęć badaliśmy właściwości, stan wody w stawie i poszukiwaliśmy zwierząt w nim żyjących.
W Łysym Młynie mogliśmy też skorzystać z leśnego laboratorium, które mieści się w zabytkowym drewnianym młynie wodnym i jest wyposażone w mikroskopy, w tym także mikroskopy stereoskopowe. Tutaj podziwialiśmy świat mikroorganizmów żyjących w wodzie i podziwialiśmy szczegóły budowy owadzich ciał.
Ośrodek Edukacji Leśnej na Dziewiczej Górze to z pewnością najwyżej położony obiekt w okolicy Poznania. Dziewicza Góra jest najwyższym wzniesieniem Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i drugim najwyższym szczytem w okolicach Poznania po Górze Moraskiej.
Grupa, która miała tutaj zajęcia wspięła się, pokonując 178 stopni, na 32m wieżę, skąd podziwiała krajobraz Puszczy Zielonki i panoramę Poznania.
Inspiracją do tak nietypowej lekcji był przypadający 22 kwietnia Dzień Ziemi.
Ewaluacją zajęć będzie napisanie listów - Listów dla Ziemi. Na specjalnym papierze listowym, wykonanym z makulatury dzieci będą promować gospodarkę niskoemisyjną oraz gospodarkę odpadami.
Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA.
Wyjazd do ZZO w Poznaniu i do OEL był bezpłatny. Wsparcie finansowe uzyskaliśmy z Urzędu Gminy po uprzednim wyrażeniu przez Pana Burmistrza zgody na dofinansowanie.
Za okazaną pomoc bardzo dziękujemy.
Zachęcamy gorąco rodziców i uczniów do odwiedzania strony www.wlin.pl jest to bezpłatna platforma edukacyjna stworzona przez OEL w Łysym Młynie, z której dzieci mogą się bardzo dużo dowiedzieć o wodzie, lesie i naturze
Zachęcamy również rodziców i dzieci do odwiedzania strony internetowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, gdzie znajdą Państwo mnóstwo ciekawych artykułów przyrodniczych http://www.poznan.lasy.gov.pl/edukacja w tym również artykuły dotyczące recyklingu i zrównoważonego rozwoju. http://www.poznan.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/i4ZQ/content/lasojady#
I prośba pani prowadzącej zajęcia w Łysym Młynie:
Bardzo proszę o polubienie przez rodziców naszej strony na facebooku, gdzie pojawi się post z ciekawostką z zajęć https://www.facebook.com/Nadle%C5%9Bnictwo-%C5%81opuch%C3%B3wko-O%C5%9Brodek-Edukacji-Le%C5%9Bnej-%C5%81ysy-M%C5%82yn-w-Biedrusku-878584052175177/
Koncert muzyki greckiej17 kwietnia 2018
Koncert edukacyjny dla klas IV- VII tym razem zabrał nas do Grecji. Prowadzący przypomniał nie tylko mity czy bogów, ale w ciekawy sposób opowiadał o instrumentach pochodzących z tego kraju. Oprócz pieśni śpiewanej na cześć Zeusa wysłuchaliśmy syrtaki, czyli popularnej Zorby, a także najbardziej znanej greckiej melodii „Dzieci Pireusu”.
Fenomenalny fortepian10 kwietnia 2018
„Fenomenalny fortepian – spotkanie z Fryderykiem Chopinem” – taki tytuł nosił kolejny z cyklu koncert dla dzieci z przedszkola oraz klas młodszych naszej szkoły. Młodzi słuchacze zapoznali się z muzyką naszego największego kompozytora. Odgadywali zagadki związane z życiem i twórczością Fryderyka Chopina oraz układali puzzle składające się na jego portret. Poznali również brzmienie i budowę fortepianu i pianina elektrycznego. Kolejne spotkanie z panem Lupą i papugą Henrykiem przyniosło uczniom wiele radości i przyjemności.
Symfonia z dj10 kwietnia 2018 r.
Wyjątkową nagrodą dla wolontariuszy WOŚP okazał się koncert Tomasza Dolskiego, który podbija serca młodzieży i nie tylko awangardowym wykonaniem muzyki poważnej. Dnia 10 kwietnia nasi wolontariusze zostali zaproszeni do szkoły w Ptaszkowie i mogli uczestniczyć w koncercie pt. „Symfonia z dj Tomasza Dolskiego”. Muzyk z towarzyszeniem DJ Gregorego zagrał w nowoczesnych aranżacjach rozmaite utwory klasyczne. Nie zabrakło dymów i efektów świetlnych. A przede wszystkim niezapomnianych wrażeń.
5 kwietnia 2018 r.
W czwartek 5 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasa I udały się na wycieczkę do Nowego Tomyśla, na spektakl teatralny pt. „Przydasie”. Przydasie to domowe skrzaty, które pomagają dzieciom utrzymać porządek w ich pokojach oraz odrabiają za nie zadania domowe. Każde z dzieci chciałoby, aby takie krasnale zamieszkały również u nich. Niestety nie można polegać tylko na pracy innych i aby się czegoś nauczyć, trzeba najpierw wysilić się samemu. Nabycie nowych umiejętności oraz praca dają nam dużo satysfakcji i poczucia sprawstwa, a w rezultacie - szczęścia.
26 – 28 marca 2018 r.
Od 26 do 28 marca odbyły się rekolekcje szkolne pod hasłem „Św. Stanisław Kostka – patronem młodzieży”.
Plan rekolekcji:
Poniedziałek 26 marca – wyjazd do Poznania. Obejrzenie filmu pt. ”Cudowny chłopak„ w kinie Plaza oraz odwiedzenie kościoła p.w. św. Stanisława Kostki w Poznaniu. Krótkie rekolekcje w kaplicy przykościelnej przeprowadzone przez księdza z tejże parafii. Przypomnienie postaci św. Stanisława Kostki.
Wtorek 27 marca - spotkanie w szkole w Dakowach Mokrych.
Rozpoczęcie przeglądem piosenki religijnej zaprezentowanym przez wszystkie klasy.
Praca w grupach na poszczególnych obszarach działania:
- malowanie rękoma pracy plastycznej na temat związany z żywotem św. Stanisława Kostki
- prezentacja multimedialna – życiorys św. Stanisława Kostki
- szukanie wiadomości na temat działalności i życia św. Stanisława Kostki na stronach internetowych
- słuchanie najważniejszych wydarzeń z życia św. Stanisława Kostki
- ESCAPE ROOM – szukanie wskazówek i rozwiązywanie zadań związanych ze św. Stanisławem
- DESKA RATUNKU – szukanie dodatkowych informacji potrzebnych do rozwiązania łamigłówek
Finał – ogłoszenie zwycięzców konkursu oraz posadzenie dębu o imieniu „Stanisław” na boisku szkolnym.
Środa 28 marca – spowiedź, droga krzyżowa i msza św. w miejscowym Kościele p.w. św. Katarzyny w Dakowach Mokrych.
Wielkanocny Zajączek24 marca 2018 r.
W piątek 24 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I i III szukały upominków od wielkanocnego zajączka.
Poetyckie powitanie wiosny21 marca 2018
Poetyckie powitanie wiosny
Zima każdego roku daje nam się we znaki, toteż z utęsknieniem oczekujemy nadejścia wiosny. W tym roku powitanie wiosny w naszej szkole połączyliśmy z obchodami Dnia Poezji. Każda klasa otrzymała do wykonania zadanie, które w dniu 21 marca zostało zaprezentowane wszystkim uczniom. Klasa I przygotowała wycinankę z bratków, klasa III zapisała na kartkach cytaty z wierszy traktujące o wiośnie. Zostały one wbite w trawnik przed szkołą, tak że każdy wchodzący może je przeczytać. Klasa IV pięknie zaśpiewała piosenki o wiośnie. Klasa V przybliżyła ideę Dnia Poezji oraz przypomniała uczniom podstawowe środki poetyckie. Szóstoklasiści zaprezentowali swoje ulubione wiosenne wiersze w prezentacji multimedialnej, a siódmoklasiści wyrecytowali wiersze z wiosną w tle po niemiecku, rosyjsku, angielsku, hiszpańsku i oczywiście po polsku. Na koniec pożegnaliśmy zimę paląc na boisku szkolnym ekologiczną marzannę.
Dzień Zdrowia Jamy Ustnej21 marca 2018 r.
21 marca obchodziliśmy „Dzień Zdrowia Jamy Ustnej”.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pogadance przeprowadzonej przez panią higienistkę szkolną. Dowiedzieli się z niej jak prawidłowo szczotkować zęby i dbać o higienę jamy ustnej, aby uniknąć kłopotów związanych z jej brakiem. Na koniec uczniowie pod kontrolą pani pielęgniarki szczotkowali zęby.
Białoruski koncert ludowy16 marca 2018
Kolejny koncert edukacyjny za sprawą artystki pani Oksany przeniósł nas na Białoruś. Cymbalistka, która na co dzień gra w filharmonii w Mińsku, przybliżyła nam sztukę gry na ludowym instrumencie, jakim są na Białorusi cymbały i zademonstrowała ich unikatowe brzmienie. Towarzyszący jej koledzy grali na łyżkach (!!!) i ukulele.
Imponujące impresje Claude’a Debussy’ego13 marca 2018 r.
We wtorek 13 marca dzieci z przedszkola oraz klasy I i III, wzięły udział w koncercie pt. „Imponujące impresje Claude’a Debussy’ego”. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali utworów francuskiego mistrza na flet i harfę. W bardzo przystępny sposób dowiedzieli się co to jest impresjonizm. Słuchając muzyki dzieci miały za zadanie uruchomić swoją fantazję i odgadnąć jaki element obrazu przedstawia dany fragment utworu Debusse’go. Poznali również budowę harfy oraz z jakich elementów składa się flet poprzeczny i do jakiej grupy instrumentów je zaliczamy. Była to kolejna uczta małego melomana.
Dzień Kobiet7 - 8 marca 2018
Z okazji Dnia Kobiet w Szkole Podstawowej w Dakowach Mokrych odbyła się niecodzienna wystawa. Na tę wyjątkową uroczystość uczniowie przygotowali wystawę lalek. Niektórymi z nich bawiły się nie tylko mamy uczniów, ale też babcie, a nawet prababcie. Panie i nie tylko podziwiały zgromadzone zabawki, wśród których królowały nieśmiertelne Barbie. Wystawie towarzyszyły piosenki. Oczywiście, z lalkami w tekstach.
Gminny Konkurs Poetycki "Barwy zimy"2 marca 2018
Dnia 2 marca 2018 r. w SP w Porażynie zgromadzili się laureaci Gminnego Konkursu Poetyckiego pt. "Barwy zimy". Wśród wyróżnionych znalazła się Weronika Matuszewska z klasy V, która w swojej kategorii zajęła 3 miejsce.
Życzymy dalszych sukcesów!!!
28 lutego 2018
Dnia 28 lutego 2018 r. w SP nr 1 w Nowym Tomyślu odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego. Naszą szkołę reprezentowały Weronika Pestka, Zuzanna Kandulska oraz Marianna Popiół, która zajęła I miejsce w kategorii uczniów klas 7.
Życzymy dalszych sukcesów!!!
26 lutego 2018
Dnia 26 lutego dla klas IV-VII odbył się kolejny koncert edukacyjny pt. „Roztańczona Europa”. Uczniowie obejrzeli w wykonaniu tancerki przebranej w oryginalne stroje typowe tańce europejskie. Była to m.in. polka, czardasz, kalinka i tarantella.
OGŁOSZENIE
O POSTĘPOWANIU REKRUTACYJNYM NA ROK SZKOLNY 2018/2019
DO PRZEDSZKOLI I ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH GMINY OPALENICA
RODZICE DZIECI UCZĘSZCZAJĄCY DO PRZEDSZKOLI I ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH SKŁADAJĄ DEKLARACJĘ O KONTYNUOWANIU WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO W TERMINIE OD 01 DO 7 LUTEGO 2018 r.
RODZICE, KTÓRZY CHCĄ ZAPISAĆ DZIECKO DO PRZEDSZKOLA SKŁADAJĄ WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA W TERMINIE OD 12 DO 28 LUTEGO 2018 r.
OGŁOSZENIE
O POSTĘPOWANIU REKRUTACYJNYM NA ROK SZKOLNY 2018/2019
UCZNIÓW DO KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH GMINY OPALENICA
OD DNIA 05 LUTEGO DO 16 LUTEGO 2018 r. ODBĘDĄ SIĘ ZAPISY UCZNIÓW DO KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH GMINY OPALENICA NA ROK SZKOLNY 2018/2019.
RODZICE DZIECI ZAMIESZKAŁYCH W OBWODACH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH PROSZENI SĄ O KONTAKT W TYM TERMINIE Z SEKRETARIATEM SZKOŁY, DO KTÓREJ DZIECKO BĘDZIE UCZĘSZCZAĆ.
Baliki Karnawałowe9 lutego 2018 r.
W piątek dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i klasy I odbyły się baliki karnawałowe. Każde z dzieci przebrało się za ulubioną postać. Nie zabrakło więc kowbojów, żółwi Ninja, księżniczek, wróżek, cyganek, Zorro, strażaków, policjantów, piratów itd. Oprócz tańców i pląsów przy muzyce, przeprowadzono różne konkursy np. taniec z krzesłami, karmienie jogurtem kolegi z zasłoniętymi oczami, dmuchanie balonów na czas, owijanie mumii papierem toaletowym.
Dzieci świetnie się bawiły i radosne powróciły do domów.
8 lutego 2018 r.
W czwartek 8 lutego 2018 r. w Nowym Tomyślu odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy Religijnej. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej w Dakowach Mokrych Marianna Popiół z klasy VII. Gratulujemy naszej zwyciężczyni!
Szkolny Konkurs Językowy8 lutego 2018 r.
W czwartek 8 lutego odbył się również Szkolny Konkurs Językowy. Zadanie polegało na zapisaniu jak największej liczby wyrazów, w których ukryły się słowa: sto, kot, rok.
Największą ilość wyrazów znaleźli uczniowie klasy V. Brawo!
Tłusty Czwartek8 lutego 2018 r.
„Tłusty czwartek” w naszej szkole nie obył się oczywiście bez pączków, które ufundowała dzieciom Rada Rodziców.
Dzień Bezpiecznego Internetu6 lutego 2018
W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypadał na dzień 6 lutego i towarzyszyło nam hasło "Tworzymy kulturę szacunku w sieci". Zajęcia w ramach tego dnia trwały od 6 lutego do 9 lutego. Podczas obchodów dzieciom zostały przedstawione najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Internetu wg scenariuszy lekcji ze strony Fundacji Dzieci Niczyje.
Klasa 4 obejrzała film pt. "Owce w sieci", klasa 5 "3...2...1...Internet", klasa 6 "Gdzie jest Mimi?", klasa 7 "Dzień z życia".
Każdy z filmów pokazywał, że bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu i nie tylko, zależy od nas samych.
Porady policjantów5 lutego 2018 r.
W poniedziałek, 5 lutego klasy I - III odwiedzili policjanci. Zbliżają się ferie zimowe, dlatego funkcjonariusze przypomnieli uczniom o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabaw na śniegu i lodzie oraz w domu.
„Współczesna opowieść wigilijna”18 stycznia i 2 lutego 2018 r.
W czwartek 18 stycznia w sali wiejskiej w Uścięcicach Szkoła Podstawowa w Dakowach Mokrych wystawiła sztukę teatralną pt. „Współczesna opowieść wigilijna” w reżyserii pani Ewy Osoby. Scenariusz oparty został na kanwie „Opowieści wigilijnej” Ch. Dickensa. Nawiązywał jednak do aktualnych wydarzeń z życia szkoły tj. akcji charytatywnych. Głównym przesłaniem sztuki było udowodnienie, że każda pomoc niesiona potrzebującym ma sens i czyni nas lepszymi ludźmi. W spektaklu wzięli udział wszyscy uczniowie.
Na przedstawienie przybyli mieszkańcy obu wsi oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się Burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc i Wiceburmistrz Paweł Jakubowski, Sołtys Daków Mokrych Elżbieta Radniecka, Sołtys Uścięcic Zenon Rabiega, Proboszcz Jerzy Sułkowski, Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli. Spektakl
Zasady bezpieczeństwa18 stycznia 2017
W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi odwiedzili nas Panowie policjanci, którzy przypomnieli nam podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw na śniegu i lodzie oraz spędzania wolnego czasu w czasie wolnym od zajęć.
15 stycznia 2017 r.
Już po raz dziewiąty zagraliśmy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sztabie WOŚP w Szkole Podstawowej w Ptaszkowie zagrał nasz zespół gitarowy „De – Mol”. Natomiast wolontariusze zebrali na rzecz pomocy dzieciom i osobom starszym rekordową kwotę 5 115 zł 85 gr.
Jasełka dla Babć i Dziadków12 stycznia 2017
W czwartek 12 stycznia dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas II i III naszej szkoły wystąpiły w przedstawieniu jasełkowym dla Babć i Dziadków, z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Seniorzy mogli podziwiać kunszt aktorski i zdolności muzyczno - taneczne swoich wnucząt.
Spotkania wigilijne22 grudnia 2016 r.
Niebawem nadejdą święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji w poszczególnych klasach i oddziałach przedszkolnych odbyły się spotkania wigilijne. Jak zwykle najwięcej emocji i atrakcji przeżyli najmłodsi uczniowie. Nie obyło się oczywiście bez dzielenia się opłatkiem, składania życzeń, wspólnego śpiewania kolęd oraz wizyty Gwiazdora i drobnych upominków pod choinką. Na zakończenie dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas II i III wystąpili w przedstawieniu jasełkowym, którego reżyserem była pani Ewa Osoba.
Oszczędzamy energię20 grudnia 2016 r.
Firma Engie, która będzie wykonywała termomodernizację w Szkole Podstawowej w Dakowach Mokrych zorganizowała warsztaty naukowe dla uczniów dotyczące promocji oszczędzania energii. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów na temat źródeł, z których możemy pozyskiwać energię i w jaki sposób możemy ją oszczędzać. Dodatkową atrakcję stanowiły doświadczenia, w których braliśmy czynny udział.
"Mazowsze" na Mikołajki6 grudnia 2016 r.
W tym roku świętowaliśmy mikołajki w zupełnie inny sposób niż dotychczas. Tym razem prezentem mikołajkowym był udział w Mikołajkowym Koncercie Edukacyjnym Zespołu Mazowsze, który odbył się w Hali Arena w Poznaniu. W koncercie uczestniczyli wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Dakowach Mokrych.
Zdjęcia z Mikołajkowego Koncertu Edukacyjnego Zespołu Mazowsze zostały przesłane przez SO SIMPLE Agencję Koncertowo - Eventową na pamiątkę dla Dzieci i Rodziców, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Publikujemy je w naszej Galerii Zdjęć.
Jarmark Bożonarodzeniowy3 grudnia 2016
Święta już za pasem. Z tej okazji już po raz drugi na opalenickim rynku odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Na scenie wystąpili również artyści ze szkoły w Dakowach Mokrych. Mogliśmy też zaoferować odwiedzającym własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe i stroiki świąteczne.
Andrzejkowe wróżby30 listopada 2016
Andrzejkowe wróżby
Większość chce wiedzieć co ich czeka w przyszłości, dlatego w szkole z okazji andrzejek odbyło się magiczne spotkanie. Na nim uczniowie dowiedzieli się skąd wzięła się tradycja wróżenia oraz kto to św. Andrzej. Poznali także obyczaje, które z okazji podobnych świąt panują np. na Ukrainie czy w Rumunii. Śmiechu i zabawy było mnóstwo.
Gminny Wielobój I-III30 listopada 2016 r.
30 listopada 2016 r. uczniowie klas II i III szkoły w Dakowach Mokrych wzięli udział w Gminnym Wieloboju Sprawnościowym klas I – III, który odbył się w OSiR w Opalenicy. Organizatorzy przygotowali dla dzieci wiele ciekawych konkurencji tj. skoki przez skakankę, rzuty do celu, slalomy z kozłowaniem piłki oraz kijem i krążkiem do uniohokeja itp. Wszystkie drużyny otrzymały puchary i dyplomy oraz słodkie upominki. Dziękujemy SP w Opalenicy oraz pracownikom OSiR za przygotowanie atrakcyjnych zawodów sportowych.
Andrzejki w Przedszkolu28 listopada 2016 r.
Z okazji andrzejek w oddziale przedszkolnym naszej szkoły odbyła się zabawa andrzejkowa. Nie zabrakło na niej różnego rodzaju wróżb, konkursów i zabaw, które przygotowały mamy przedszkolaków: panie Radniecka, Grohn i Szymankiewicz.
Dzieci przebrały się za ulubioną postać z bajki i z radością uczestniczyły w zabawie.
Bezpieczne zachowania na drodze17 listopada 2016 r.
17 listopada naszą szkołę odwiedzili policjanci z Opalenicy, którzy przypomnieli nam podstawowe zasady bezpiecznych zachowań w drodze do i ze szkoły oraz w szkole i w domu. Każdy z nas mógł przymierzyć kamizelkę odblaskową i czapkę policjanta. Największe zainteresowanie i podziw wywołał na nas wóz policyjny. Dziękujemy naszym policjantom !
Studnie w Sudanie Południowym17 listopada 2016 r.
Od poniedziałku 14 listopada do czwartku 17 listopada w Szkole Podstawowej w Dakowach Mokrych trwała zbiórka makulatury na misje pod hasłem „Pomagamy Budować Studnie w Sudanie Południowym”. Uczniowie zapoznali się z położeniem geograficznym oraz warunkami bytowymi ludzi zamieszkałych w tym najuboższym rejonie świata.
Nad całością czuwała pani Aurelia Brzostowska. Akcja przyniosła świetne rezultaty. Zdołaliśmy zebrać ok. 700 kg makulatury. Zebraną makulaturę przekazano misjonarzom.
"Lech na landach"10 listopada 2016 r.
W czwartek, 10 listopada uczniowie klas II i III wzięli udział w imprezie „Lech na landach”, organizowanej przez poznański klub. Spotkanie z piłkarzami Kolejorza odbyło się w OSiR w Opalenicy. Klub Lech Poznań reprezentowali: Abdul Aziz Tetteh, Darko Jevtić, Nicki Bille Nielsen i Maciej Wilusz. Dzieci podziwiały umiejętności piłkarskie czołowych graczy Lecha oraz otrzymały upragnione autografy swoich idoli.
Święto Niepodległości10 listopada 2016
Kocham Cię Polsko!
Pod takim hasłem uczniowie Szkoły Podstawowej w Dakowach Mokrych celebrowali Święto Niepodległości. W galowych strojach zgromadzili się na sali gimnastycznej wokół kilkudziesięciometrowej biało-czerwonej flagi, aby odśpiewać piosenkę „Kocham Cię Polsko”. Następnie każdy z uczniów na fladze napisał za co kocha Polskę. Uczniowie kochają ojczyznę, m.in. za schabowego, za blask choinki, za Dakowy Mokre i Uścięcice, za wolność. W Dakowach wiedzą, że nie ma radości bez niepodległości.
5 listopada 2016
5 listopada przypada Dzień Postaci z Bajek. Jako, że wszyscy kochamy bajki z ochotą wzięliśmy udział w tygodniowych obchodach tego dnia. Od 2 listopada odbywały się w szkole konkursy sprawdzające naszą znajomość postaci bajkowych. Zadania były rozmaite- krzyżówki, zagadki, kolorowanki. Towarzyszyła temu wystawa książek Jednak to w poniedziałek 7 listopada w szkole pojawiła się prawie setka postaci bajkowych. Kogo tu nie było!? Popatrzcie na galerię, to przekonacie się, że nie zabrakło prawie nikogo. W tym dniu dowiedzieliśmy się dużo o autorach bajek, obejrzeliśmy kilka oraz wysłuchaliśmy "Kota w butach" w interpretacji pani sołtys Elżbiety Radnieckiej.
Święto Drzewa 10 października 2016 r.
Już od początku października zapoznawaliśmy się z propozycjami dotyczącymi obchodów Święta Drzewa w naszej szkole. Każda klasa otrzymała zadania do wykonania. Polegały one na odszukaniu wyznaczonego drzewa na terenie szkolnym i oznaczeniu go plakietką z jego prawidłową nazwą oraz wykonaniu „paszportu” drzewa w formie plakatu. Nad całością projektu czuwały panie Aurelia Brzostowska oraz Danuta Rudnicka.
Przez tydzień zbieraliśmy wiadomości o drzewach. Klasy „0”, II i III wykonały dekoracje szkolnego holu. Zawisły tam również plansze poglądowe z informacjami o drzewach.
10 października, w Dniu Święta Drzewa, zebraliśmy się wszyscy na boisku szkolnym, gdzie każda z klas zaprowadziła pozostałych do „swojego” drzewa, aby zapoznać koleżanki i kolegów z nazwą, wyglądem i innymi ciekawymi informacjami o danym drzewie. Następnie udaliśmy się do szkoły w celu wywieszenia „paszportów drzew” na korytarzach szkolnych.
We wtorek, 11 października uczniowie klas IV - VI wraz z panią A. Brzostowską, pojechali na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu, aby podziwiać okazy drzew i poznać ich botaniczne nazwy. Natomiast uczniowie klasy III wraz z panią D. Rudnicką, podczas pieszej wędrówki rozpoznawali i nazywali drzewa, które rosną w Dakowach Mokrych.
Podsumowaniem zdobytych wiadomości był test na najlepszego dendrologa, który odbył się 17 października. 18 października nastąpiło ogłoszenie wyników testu.
Dendrologiem Doskonałym został Jakub Wilczek z klasy V.
W kategorii klas II i III dyplomy Dendrologa Szkolnego otrzymały Julka Wilczek, Marysia Dudlik oraz Ola Perz.
W kategorii klas IV-VI nagrodzeni zostali Sławek Grzybek, Mateusz Kocik i Weronika Pestka.
Na koniec cała społeczność szkolna zebrana na boisku szkolnym posadziła nowe drzewo – jodłę.
Zajęcia artystyczne "zerówki” 6 października 2016 r.
6 października dzieci z „zerówki” uczestniczyły w zajęciach artystycznych z użyciem makaronu (wykonały naszyjniki). Zajęcia przygotowała u siebie w domu mama naszej koleżanki – pani Urszula Radniecka.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 4 października 2016
4 października 2016 roku odbył się w Szkole Podstawowej w Dakowach Mokrych Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Konkurs zorganizowały pani mgr Kamila Martyła oraz pani mgr Magdalena Nowacka. W konkursie wzięło udział 41 uczniów. W komisji konkursowej zasiedli pani Magdalena Nowacka oraz pan mgr Bartosz Kasperczak.
Konkurs polegał na losowaniu przez wszystkich uczestników działań i podaniu prawidłowych odpowiedzi. Jeśli była ona poprawna, uczeń miał prawo do oddania strzału piłką do bramki i uzyskaniu dodatkowych punktów.
Do finału przeszło 6 osób z najlepszymi wynikami.
W finale uczniowie udzielali odpowiedzi na czas na pytania z tabliczki mnożenia. Trzy osoby udzieliły bezbłędnych odpowiedzi. Spośród nich wskazany został uczeń, który dokonał tego w najkrótszym czasie. Zwycięzcą okazała się Marianna Popiół z klasy VI, której serdecznie gratulujemy. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia w przyszłym roku.
Tolerancja jest ok30 września 2016 r.
W piątek 30 września, w Opalenicy odbył się marsz pod hasłem: „Tolerancja jest ok!”
W marszu uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły, niosąc własnoręcznie wykonane transparenty, na których widniały hasła dotyczące tolerancji i szacunku do innych osób.
23 Konkurs Ekologiczno - Przyrodniczywrześnia 2016
23 września uczniowie klas II i III wzięli udział w Gminnym Konkursie Ekologiczno - Przyrodniczym w Porażynie. Część uczniów pisała test dotyczący wiedzy ekologicznej oraz wykonała prace przestrzenne z surowców wtórnych, druga grupa uczestniczyła w Eko - Plenerze Malarskim dotyczącym tematyki przyrodniczej. Uczniowie naszej szkoły osiągnęli świetne wyniki z testów przyrodniczych.
W kategorii kl. II: Filip Mateja zajął I miejsce, Arkadiusz Schnaider III miejsce. W kategorii kl. III : Maria Dudlik zajęła I miejsce, Aleksandra Perz II miejsce. Gratulujemy naszym uczniom świetnych wyników! Dziękujemy organizatorom konkursu – Szkole Podstawowej w Porażynie!
9 września Wybory do Samorządu2016
W piątek, 9 września 2016 r. odbyły się w Szkole Podstawowej w Dakowach Mokrych wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie startujący w wyborach prezentowali przed społecznością szkolną swoje programy wyborcze. Z pośród kandydatów wybrano przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły : Zofia Miczek, Filip Pawlak, Marta Górczak, Wiktoria Włodarczak i Szymon Buszka. Opiekunem SU została wybrana pani Kamila Martyła.
77 rocznica II wojny światowej
1 września 2016
Z okazji przypadającej w tym roku 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej, uczniowie Szkoły Podstawowej w Dakowach Mokrych wzięli udział w Opalenicy, w gminnych obchodach upamiętniających tych, którzy polegli lub stracili życie podczas strasznych lat wojennych.
1 września 2016
Po letnim wypoczynku ponownie spotkaliśmy się w murach naszej szkoły, aby powitać nowy rok szkolny 2016/2017. Przed nami kolejne wyzwania, nowe doświadczenia oraz wiele pracy i nauki.
24 czerwca 2016
W piątek, 24 czerwca dla uczniów naszej szkoły wybrzmiał ostatni dzwonek.
Na początku zgromadziliśmy się na Mszy Świętej w miejscowym kościele. Podczas nabożeństwa przygrywał szkolny zespół gitarowy „De-Mol”. Następnie udaliśmy się do budynku szkoły, gdzie odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/2016.
Wyróżniający uczniowie otrzymali nagrody książkowe. Najlepszą absolwentką Szkoły Podstawowej w Dakowach Mokrych została uczennica klasy VI Natalia Konewka. Pożegnaliśmy również klasę szóstą, która dała na koniec wspaniały popis swoich umiejętności wokalnych i tanecznych.
23 czerwca 2016
W czwartek 23 czerwca kl. I wraz z wychowawczynią Patrycją Skorlińską , wybrała się na wycieczkę autokarową do Poznania. Uczniowie odwiedzili Karmelkowo Manufakturę Cukierków. Podczas warsztatów zapoznali się z kolejnymi etapami powstawania słodyczy tj. cukierki i lizaki. Zajęcia były tym bardziej atrakcyjne, ponieważ dzieci same mogły czynnie uczestniczyć w procesie ich produkcji, a na koniec skosztować własnoręcznie wykonane słodkości.
14 czerwca 2016 r.
We wtorek, 14 czerwca 2016 r. uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią Danutą Rudnicką udali się na wycieczkę do Poznania. Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy o powstaniu państwa polskiego, pierwszych władcach Polski oraz przyjęciu wiary chrześcijańskiej. Dzieci zwiedzały Katedrę Poznańską. Dzięki przewodnikowi dowiedziały się wielu ciekawych historii dotyczących powstania katedry i postaci z nią związanych. Podziwiały m.in. Złotą Kaplicę poświęconą Mieszkowi I i Bolesławowi Chrobremu, piękny tryptyk w ołtarzu głównym, organy, witraże, freski, obrazy. Zwiedzili również podziemia kościoła z pozostałościami ruin pierwszej katedry, chrzcielnicy oraz miejsca pochówków Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Obejrzały również film poglądowy o powstaniu grodu na Ostrowie Tumskim. Drugim punktem wycieczki były zajęcia edukacyjne pt. Czego uczy nas przeszłość? Uczniowie z pomocą edukatora aktywnie uczestniczyli w zajęciach i zwiedzali Ostrów Tumski. Tematem zajęć były postacie historyczne i legendarne związane z Poznaniem (pozytywne i negatywne) oraz umiejętność wyciągania wniosków z ich postępowania. Wycieczka była bardzo udana. Dzieci zmęczone, ale pełne wrażeń wróciły do domów.
Piknik Powitanie Lata10 czerwca 2016
Od piątku 10 czerwca do niedzieli 12 czerwca, na rynku w Opalenicy trwał piknik z okazji Powitania Lata. W imprezie tej wzięli udział uczniowie szkoły w Dakowach Mokrych. Przedstawiliśmy spektakl pt. „Dar chrztu” z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski, w reżyserii Pani Ewy Osoby. Spektakl podziwiali mieszkańcy gminy Opalenica oraz zaproszeni goście m.in. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak, Senator RP Pan Marcin Libicki, Ks. Dziekan Andrzej Szczepaniak, Ksiądz Proboszcz Antoni Lorenz. Przedstawienie zostało nagrodzone burzą oklasków. Widzowie byli zachwyceni grą aktorską uczniów, dekoracjami, strojami, oprawą muzyczną i układami tanecznymi.
4 czerwca 2016
W sobotę, 4 czerwca przy Szkole Podstawowej w Dakowach Mokrych odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. Główną inicjatorką imprezy była Sołtys Daków Mokrych pani Elżbieta Radniecka, przy współpracy mieszkańców wsi, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dakowach Mokrych pani Beaty Kulawiak oraz grona nauczycielskiego. Jako goście honorowi przybyli Burmistrz Miasta i Gminy Opalenica pan Tomasz Szulc oraz Przewodniczący Rady Miejskiej pan Eugeniusz Wojtkowiak.
Na początku uczniowie szkoły zaprezentowali program artystyczny dla rodziców. Następnie, dzięki licznym sponsorom dzieci mogły korzystać z różnego rodzaju atrakcji np. dmuchanych zjeżdżalni, przejażdżek konnych oraz bryczką, układania puzzli, tworzenia baniek mydlanych, malowania twarzy, cukrowej waty i lodów. Wszystkie dzieci otrzymały paczki z upominkami. Rodzice wraz ze swoimi pociechami mogli wziąć udział w licznych konkurencjach sportowo – zręcznościowych. Zwycięzcy obdarowani zostali licznymi nagrodami. Dużą atrakcją był też przyjazd grupy motocyklowej z Nowego Tomyśla. W trakcie imprezy można było posilić się bigosem i skosztować pysznych wypieków domowych. Na koniec przy dźwiękach muzyki upieczono kiełbaski przy ognisku. Impreza była bardzo udana i przyczyniła się do scalania społeczności wiejskiej.
Wycieczka Pomorze Zach1 - 3 czerwca 2016
Wycieczka na Pomorze Zachodnie
W dniach od 1 do 3 czerwca 24 uczniów wyjechało na wycieczkę, której celem był Szczecin. A że po drodze jest też ciekawie to:
- modliliśmy się w Sanktuarium w Rokitnie,
- tropiliśmy dinozaury w Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich,
- zeszliśmy do bunkrów w Kaławie,
- oglądaliśmy portrety trumienne w Międzyrzeczu.
W Szczecinie za to:
- ćwiczyliśmy aktorstwo w Teatrze Pleciuga,
- obejrzeliśmy multimedialną fontannę,
- zwiedziliśmy Zamek Książąt Pomorskich,
-jechaliśmy na symulatorze w tramwaju w Muzeum Techniki,
- uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej dotyczącej Afryki,
- jedliśmy lody na Wałach Chrobrego,
- płynęliśmy statkiem po Odrze.
Uff, dużo się działo….
Dzień Matkimaj/czerwiec 2016
„Mama, mamusia, mateńka…”
W tym roku dzieci oddziałów przedszkolnych oraz klas I i II przygotowały dla swoich Mam programy artystyczne, inscenizacje oraz zgadywanki. Mamy z zaciekawieniem i dumą podziwiały swoje pociechy, a także same uczestniczyły w rozwiązywaniu zagadek. Następnie dzieci wręczyły Mamom własnoręcznie wykonane laurki i upominki. Mamy wraz z dziećmi spędziły miło czas przy kawie i cieście.
19 maja 2016
W czwartek 19 maja klasy I i II wybrały się na wycieczkę do Poznania na spektakl teatralny do Multikina. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały adaptację ludowej baśni francuskiej pt. „Piękna i Bestia”.
Tomasz Kruczek - Tydzień Bibliotek
10 maja 2016
Z okazji Tygodnia Bibliotek, dzięki staraniom Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Opalenica, w szkole gościł Tomasz Kruczek. To niezwykle barwna postać- pisarz, animator kultury, pedagog oraz członek zespołu muzyki dawnej. A przede wszystkim wielki znawca wieków średnich.
Na spotkanie uczniowie przebrali się w średniowieczne stroje, czym niezwykle zaskoczyli pana Tomasza. Było to nawiązanie do jednej z książek jego autorstwa "Bitwa o gród Sędziwoja". Dzięki opowieściom pisarza uczniowie pogłębili swoją wiedzę o interesujące ich kwestie.
29 kwietnia 2016
29 kwietnia 2016 roku uczniowie klasy III i IV pod opieką Pani Katarzyny Perz i Kamili Martyła zaprezentowali inscenizację z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten ważny dokument był pierwszy takim prawem w Europie, a drugim na świecie. Miał wzmocnić władzę króla i całą Ojczyznę. Dlatego też po wysłuchaniu przedstawienia odpowiedzieliśmy na pytania:
1. Jak nazywają się główni bohaterowie inscenizacji?
2. Kiedy ogłoszono Konstytucję Majową?
3. Kto składał przysięgę?
W czasie spektaklu towarzyszyły nam pieśni patriotyczne: "Witaj, majowa jutrzenko", "Rota".
Gminny Konkurs Poetycki "Dar Chrztu"22 kwietnia 2016
Dnia 22 kwietnia odbyło się uroczyste podsumowanie Gminnego Konkursu Poetyckiego "Dar Chrztu". Na konkurs wpłynęło 16 prac.
W kategorii klas I-III przyznano nagrody:
I miejsce- Stanisław Wiliński- SP Dakowy Mokre
II miejsce- Weronika Pestka- SP Dakowy Mokre
III miejsce- Weronika Matuszewska- SP Dakowy Mokre
W kategorii klas II- VI przyznano nagrody:
I miejsce- Zuzanna Przybylak SP Porażyn
II miejsce- Zofia Marchewka- SP Opalenica
III miejsce- Jakub Borowczak- SP Urbanowo
W kategorii gimnazjum przyznano nagrody:
I miejsce- Weronika Komorowska
II miejsce- Wiktoria Marciniak
III miejsce- Tobiasz Rutkowski
Laureatom gratulujemy!
Dar Chrztu - Konferencja7 kwietnia 2016
7 kwietnia 2016 r. w Dakowskim Dworze odbyła się konferencja popularno-naukowa "1050 rocznica Chrztu Polski. Dar Chrztu". Na spotkanie zostali zaproszeni m. in. dyrektorzy szkół wraz z nauczycielami historii, członkowie opalenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pan Burmistrz Opalenicy, pani dyrektor CUW. Gościem specjalnym była Wielkopolska Kurator Oświaty pani Elżbieta Leszczyńska. Pani dyrektor Beata Kulawiak oraz Ewa Osoba przedstawiły prelegentów: Ryszarda Wosińskiego, ks. Jana Chrzanowskiego oraz Zygmunta Dudę. Każdy z wykładów dotyczył innego aspektu przyjęcia przez Polskę chrztu w 966 r. Traktowały o sacrum, profanum oraz o pamiątkach, które pozostały w naszej małej ojczyźnie. Konferencja była kolejnym przedsięwzięciem zrealizowanym przez naszą szkołę w ramach obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski.
Serdecznie dziękujemy szacownym prelegentom za niezwykle ciekawe i wnikliwe przedstawienie powyższej tematyki konferencji, a zaproszonym gościom za tak liczne przybycie.
6 kwietnia 2016
„Marzanno, marzanno ty zimowa panno, w ogień cię wrzucamy, bo wiosnę witamy!”
Tymi słowami oraz spaleniem kukły marzanny – symbolu złej zimy, dzieci z klas I-III pożegnały zimę. Na powitanie nowej pory roku uczniowie zaśpiewali piosenki o wiośnie.
Polskie Łamańce Językowe31 marca 2016
31 marca, w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Wojnowicach odbyło się wręczenie nagród laureatom Międzyszkolnego Konkursu Logopedyczno - Plastycznego „Polskie Łamańce Językowe”. Wśród nagrodzonych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. W kategorii klas I-III drugie miejsce zajęła uczennica klasy I Daria Staśkiewicz. Wyróżnienie otrzymał uczeń klasy III Mikołaj Kocik. Dzieci otrzymały dyplomy i cenne nagrody książkowe. 8 kwietnia, podczas szkolnego apelu, pani dyrektor Beata Kulawiak pogratulowała laureatom. Społeczność uczniowska wraz z nauczycielami nagrodziła ich oklaskami.
23 marca 2016
Z okazji przypadającej w tym roku 1050 rocznicy Chrztu Polski uczniowie Szkoły Podstawowej w Dakowach Mokrych wystawili spektakl teatralny pt. „Dar Chrztu”. Autorką scenariusza oraz reżyserką była pani Ewa Osoba. W przedstawienie zaangażowana była cała społeczność uczniowska, nauczyciele, pracownicy administracji oraz rodzice i „przyjaciele szkoły”. Widowisko miało na celu przybliżenie najważniejszych postaci i faktów historycznych związanych z przyjęciem wiary chrześcijańskiej w Polsce. Na spektakl przybyły tłumy mieszkańców wsi, rodzin, znajomych oraz zaproszonych gości. Widowisko zostało nagrodzone burzą oklasków.
Zajączek Wielkanocny18 marca 2016
Tradycji stało się zadość. Wokół naszej szkoły skakał „zajączek wielkanocny”, który zostawił dzieciom drobne upominki. W tym celu przedszkolaki i uczniowie klas młodszych udali się z koszyczkami przed szkołę, aby szukać gniazdek z prezentami. Radość, którą sprawił im zajączek malowała się na ich twarzach. Dziękujemy zajączku i zapraszamy za rok.
Szóstoklasiści w Gimnazjum16 marca 2016
16 marca 2016 r. szóstoklasiści zostali zaproszeni do Gimnazjum im. gen. K. Sosnkowskiego w Opalenicy. Wzięli udział w lekcji biologii oraz zwiedzili swą przyszłą szkołę. Stracili przy tym dużo cennej energii, więc w celu jej uzupełnienia udali się na warsztaty kulinarne do Pizzerii Donatello. Tutaj własnoręcznie przygotowali pizzę i z apetytem ją zjedli. Następnie zwiedzili pocztę oraz przez moment zostali uwięzieni w celi w opalenickim Komisariacie Policji. Panowie dzielnicowi przybliżyli im pracę policji, a także ostrzegali czym grozi łamanie prawa. Na końcu odwiedzili bibliotekę.
zabawka z odpadkamarzec 2016
W naszej szkole został zorganizowany konkurs ekologiczny „Zabawka z odpadka”. Konkurs adresowany był dla klasy pierwszej i dla grup przedszkolnych. Celem konkursu było: kształtowanie postaw proekologicznych, rozwijanie wyobraźni, pomysłowości i kreatywności dziecięcej. Każda z prac była wyjątkowa i pomysłowa. Komisja konkursowa postanowiła, że każda z prac zasługuje na nagrodę. W tym konkursie zwycięzcami zostali wszyscy :-)
Dzień Bezpiecznego Internetu9 lutego 2016
W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł 9 lutego. W związku z tym został ogłoszony konkurs plastyczno-polonistyczny pt. "Bezpieczny Internet zależy od Ciebie". Można było wykonać plakat lub napisać wiersz. Wśród najlepszych znaleźli się: 1 miejsce Agnieszka Jankowska, 2 miejsce Jakub Milczyński, 3 miejsce Cyprian Wawrzyniak. Podczas obchodów tego dnia uczniom zostały przedstawione najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Klasy I-III obejrzały bajkę pt. "Necio", kl.IV "Zuźka i Tunio", kl. V "Owce w sieci", a kl. VI "Gdzie jest mimi".
Pamiętaj: Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych w sieci, nie umawiaj się z nieznajomymi osobami, nie wysyłaj nikomu swoich prywatnych zdjęć, nie podawaj swoich haseł internetowych i zabezpiecz swój komputer przed wirusami.
15 stycznia 2016
W ostatnim dniu przed feriami zimowymi dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III bawiły się na baliku karnawałowym. Dzieci przebrane były za różne postacie z bajek oraz bohaterów kreskówek. Nie zbrakło księżniczek, wróżek, Czerwonego Kapturka, Pippi, Zorro, Spidermen-ów, kotków, Indian itd. Czas upłynął bardzo szybko na tańcach, zabawach i w świetnych humorach.
10 stycznia 2016
W niedzielę, 10 stycznia odbył się 24 Finał WOŚP. Wolontariusze z naszej szkoły dołączyli się do zbiórki na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz godnej opieki medycznej seniorów.
W Szkole Podstawowej w Ptaszkowie dla WOŚP zagrał również nasz zespół gitarowy „De Mol”.
Wspomnienie Powstania Wielkopolskiego7 stycznia 2016
W czwartek 7 stycznia uczciliśmy pamięć bohaterskich Powstańców Wielkopolskich. Historię pierwszego zwycięskiego polskiego powstania przybliżyła uczniom pani Ewa Osoba. Mogliśmy również zobaczyć jak wyglądało oryginalne umundurowanie Powstańców z tego okresu.
Na koniec wszyscy zaśpiewaliśmy „Rotę”.
Boże Narodzenie 201522 grudnia 2015
„Bóg się rodzi…”- tym zawołaniem, pełnym radości rozpoczęliśmy okres świąt Bożego Narodzenia.
Już od rana klasy I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedził Gwiazdor, który obdarował ich drobnymi upominkami. Następnie uczniowie całej szkoły zatańczyli taniec do melodii znanego przeboju związanego ze świętami. Później zapoznaliśmy się z historią polskich kolęd i pastorałek, którą w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam Pan Ryszard Wosiński.
Na koniec udaliśmy się do szopki betlejemskiej, usytuowanej pośrodku wsi, gdzie wspólnie z mieszkańcami Daków Mokrych śpiewaliśmy kolędy, dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie serdeczne życzenia.
Wycieczka do Poznania14 grudnia 2015
W poniedziałek 14 grudnia uczniowie klas IV, V i VI wybrali się na wycieczkę do Poznania. Pierwszym punktem zwiedzania była Biblioteka Raczyńskich. Ten nowoczesny budynek skrywa w swoim wnętrzu ok. 1.800.000 książek! Podczas pobytu w bibliotece uczniowie odwiedzili czytelnię gazet. Tutaj mogli zobaczyć na specjalnym czytniku czasopismo z XIX wieku. Zapoznali się też z układem książek, szperali w katalogu bibliotecznym oraz odwiedzili oddział dla dzieci. Następnie udali się na spektakl teatralny "Ania z Zielonego Wzgórza". Poznali przygody bohaterki lektury szkolnej. Na zakończenie dnia spacerowali po Starym Rynku, na którym odbywa się Betlejem Poznańskie i oglądali rzeźby lodowe.
7 grudnia 2015
Dzisiaj odwiedził naszą szkołę św. Mikołaj. W związku z tym, należało się odpowiednio przygotować na tę wizytę i pięknie wyczyścić buty oraz grzecznie się zachowywać. Dzieci otrzymały drobne upominki, które dostarczyły im wiele radości.
Kiermasz Bożonarodzeniowy 20155 grudnia 2015
Boże Narodzenie tuż, tuż. Z tej okazji w Opalenicy odbył się Kiermasz Świąteczny. Wśród licznych zespołów artystycznych wystąpiła grupa taneczna ze szkoły w Dakowach Mokrych. Pod kierunkiem pani Patrycji Skorlińskiej dzieci zaprezentowały taniec z melonikami i laseczkami. Następnie znane przeboje zagrał i zaśpiewał zespół gitarowy „De-Mol”, który przygotowywała pani Anna Kaczmarek. Ponadto dzieci podczas kiermaszu sprzedawały własne rękodzieła, z których dochód przeznaczono na rzecz szkoły.
30 listopada 2015
W dniu 30 listopada 2015r. w OSiR w Opalenicy odbył się Gminny Wielobój Sprawnościowy klas I-III. W zawodach wzięli czynny udział uczniowie naszej szkoły. Drużyna zajęła III miejsce. Gratulujemy naszym zawodnikom wysokiej lokaty. Wielkie brawa!
Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim23 listopada 2015
Dnia 23 listopada 2015 r. w Szkole Podstawowej w Dakowach Mokrych odbyło się spotkanie z Łukaszem Wierzbickim, który pierwszą swoją książkę napisał w wieku 6 lat. Na spotkaniu opowiadał jak zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał i opracował przedwojenne reportaże Kazimierza Nowaka z wyprawy do Afryki, które zostały opublikowane w książce pt. „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd".
Na ich podstawie powstały opowiadania dla dzieci, zebrane w książce pt. „Afryka Kazika". Autor przedstawił prezentacją multimedialną, dzięki której młody czytelnik może poznać niezwykłego podróżnika, który w latach trzydziestych przemierzył Afrykę na rowerze.
Następnie opowiadał dzieciom o niedźwiedziu Wojtku, który towarzyszył żołnierzom z Armii Andersa od kwietnia 1942 roku do listopada 1947. Prezentował archiwalne zdjęcia oraz krótki film przedstawiający zabawę misia z żołnierzami. Opowieść o misiu Wojtku została opisana w książce pt. „Dziadek i Niedźwiadek. Historia prawdziwa". Zachęcił także do czytania jego najnowszej książki pt. „Machiną przez Chiny". Spotkanie odbyło się w ramach projektu Książki Naszych Marzeń.
„Ratujemy i uczymy ratować”19 października - 15 grudnia 2015
„Ratujemy i uczymy ratować”
Od 19 – 23 października 2015 r. uczniowie z klas I – VI wykonywali plakaty poświęcone akcji
„Ratujemy i uczymy ratować”. Najciekawsze zostały nagrodzone: Kornelia Foleher kl. VI, Miłosz Kurek kl. IV, Arkadiusz Schneider kl. I, Kacper Pestka kl. II.
Od 26 – 30 października odbywały się konkursy, zwycięzcy otrzymali nagrody: Ola Perz kl. II,
Adam Piotrowski kl. IV, Jakub Szymczak kl. V, Natalia Konewka kl. VI, Marysia Dudlik kl. I, Szymon Buszka kl. III, Zuzia Kandulska kl. IV.
04.11.2015 r. uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w akcji ratowniczej z udziałem Straży Pożarnej z Wojnowic, podczas której sami mogli spróbować swoich sił w ćwiczeniach z ratownictwa. Bardzo dziękujemy strażakom za cenne wskazówki i pokazanie w praktyczny sposób jak udzielać pierwszej pomocy.
Od 23 listopada do 15 grudnia w każdy czwartek uczniowie klas I– III mają zorganizowane zajęcia pod hasłem „Potrafię ratować” z nauczycielami przeszkolonym z ratownictwa – Katarzyną Perz i Patrycją Skorlińską, natomiast w klasach IV - VI szkolenie przeprowadzi pani Justyna Hildebrand.
Dni Kultury Chrześcijańskiej17 listopada 2015
17 listopada 2015r. z okazji Dni Kultury Chrześcijańskiej w Opalenicy odbył się Gminny Konkurs Wiedzy Biblijnej. W konkursie brały udział trzy uczennice naszej szkoły: Natalia Konewka, Martyna Górczak i Marianna Popiół. Dziewczynki przygotowywały się pod kierunkiem nauczycielki religii pani Ewy Osoby. Zwyciężczynią konkursu została uczennica kl. V szkoły w Dakowach Mokrych Marianna Popiół, osiągając maksymalną ilość punktów. Gratulujemy Mariannie sukcesu i życzymy dalszych tak wspaniałych osiągnięć !
10 listopada 2015 - w rytmie poloneza
Listopadowe Święto Niepodległości można celebrować tanecznym krokiem. Dokonali tego uczniowie Szkoły Podstawowej w Dakowach Mokrych pod kierunkiem pani Patrycji Skorlińskiej. W przededniu 11 listopada cała społeczność szkolna odtańczyła poloneza. W zgodnym rytmie najmłodsi i najstarsi uczniowie oraz nauczyciele manifestowali swój patriotyzm. Wszyscy ubrani na galowo z flagami narodowymi w rękach. Gościem specjalnym była radna samorządowa pani Elżbieta Radniecka. Nie mogło także zabraknąć wielkopolskiego przysmaku, czyli rogali świętomarcińskich. Całość obchodów dopełnił krótki film o odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
obejrzyj film obejrzyj zdjęcia
„Wehikuł czasu”4 listopada 2015
W środę 4 listopada do szkoły w Dakowach Mokrych przyjechali aktorzy z teatru „Pomarańczowy Kapelusz”.
Przedszkolaki oraz uczniowie klas młodszych obejrzeli przedstawienie pt. „Wehikuł czasu”. Dzieci wspaniale się bawiły i nagrodziły artystów gromkimi oklaskami.
30 października 2015
W piątek klasy II i III wybrały się na wycieczkę do Poznania. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”. Spektakl wywołał u młodych widzów wielkie zaciekawienie i sporo emocji.
22 października 2015
Dnia 22 października 2015 roku w Szkole Podstawowej w Dakowach Mokrych odbyła się żywa lekcja historii. Uczniowie, którzy przygotowują w ramach projektu obchody 1050-lecia chrztu Polski dzięki wizycie słowiańskich wojów zapoznali się z ich wyglądem oraz sposobem walki. Mogli poczuć ciężar kolczugi czy przymierzyć szyszak.
13 października 2015
Dzień 13 października był dniem szczególnym dla 20 dzieci klasy I Szkoły Podstawowej w Dakowach Mokrych, ponieważ zostali oni pasowani na pełnoprawnych uczniów. Pasowania dokonała dyrektor szkoły Pani Beata Kulawiak. Pierwszoklasiści popisywali się recytowanymi z pamięci wierszykami, śpiewaniem piosenek i tańcami. Nad całością programu artystycznego czuwała wychowawczyni klasy I Pani Patrycja Skorlińska. Występy podziwiała cała społeczność szkolna oraz zaproszeni rodzice.
„Nie biorę. Chcę żyć.”10 października 2015
„Nie biorę. Chcę żyć.” – pod takim hasłem w sobotę 10 października w Opalenicy odbył się marsz przeciwko dopalaczom. W manifestacji uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły. Gościem specjalnym była Pani Premier Ewa Kopacz. Akcję zakończył koncert Mezo.
29 września 2015
Dzień Głośnego Czytania
Nie od dziś wiadomo, że czytanie rozwija nie tylko wyobraźnię, dlatego w Szkole Podstawowej w Dakowach Mokrych dnia 29 września 2015 r. odbył się Dzień Głośnego Czytania. Na każdej przerwie uczniowie czytali wybrane przez siebie fragmenty prozy i wiersze. Słuchano Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Juliana Tuwima czy Grzegorza Kasdepke. Wielką atrakcją okazało się czytanie "Lokomotywy" w różnych językach- po angielsku, niemiecku, francusku i rosyjsku. Gość specjalny sołtys Daków Mokrych pani Elżbieta Radniecka przeczytała "Legendę o Lechu, Czechu i Rusie" oraz wręczyła nagrody laureatom konkursu na najlepsze dokończenie zdania Lubię czytać, bo.... Wyróżnieni zostali Kacper Pestka, Oliwia Walter, Piotr Hyjek oraz Zuzanna Pracharczyk.
Światowa Akcja Sprzątania Świata 28 września 2015
28 września 2015
Tradycyjnie pod koniec września nasza szkoła bierze udział w Światowej Akcji Sprzątania Świata.
W tym roku sprzątaliśmy teren wokół szkoły. Następnie urządziliśmy sobie „Święto pieczonego ziemniaka”. Wszyscy kosztowaliśmy ziemniaki upieczone w ognisku. Niektórzy jedli tego typu danie po raz pierwszy.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
21-24 września 2015
Od 21 do 24 września uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do udziału w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. W szkole wywieszone były plakaty z tabliczką mnożenia. Uczniowie dobierali się w pary. Wychodząc na przerwy Uczeń nr 1 wskazywał plakat, np. 7 x ? = 63, a Uczeń nr 2 odpowiadał: 7 x 9 = 63. Po każdej poprawnej odpowiedzi uczniowie przybijali sobie piątkę.
W piątek 25 września odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Udział w nim wzięli uczniowie klas III-VI. Wśród egzaminatorów byli: Pani Dyrektor Beata Kulawiak, Katarzyna Perz, Magdalena Nowacka, Kamila Martyła oraz Bartosz Kasperczak. Uczniowie z poszczególnych klas podchodzili do nauczycieli, losowali kartkę z pytaniami i podawali rozwiązania. Na odpowiedź mieli zaledwie jedną minutę. Uczeń, który dobrze odpowiedział przechodził do następnego etapu. Aby wyłonić Eksperta potrzebna była dogrywka - "kto szybszy ten lepszy". Po ciężkich trudach i zmaganiach z tabliczką mnożenia Mistrzem została Martyna Górczak z klasy 6. Serdecznie gratulujemy Martynce oraz pozostałym uczniom i życzymy im dalszych sukcesów.
Spotkanie z Policjantem22 września 2015
W dniu 22 września 2015 r. odwiedził klasy I-III nasz policjant dzielnicowy. Pan policjant przestrzegał dzieci przed zagrożeniami i niebezpiecznymi zachowaniami dzieci w drodze do i ze szkoły. Przypomniał uczniom podstawowe zasady poruszania się w ruchu drogowym.
Spotkanie z Wiesławem Blachą Błażkiewiczem21 września 2015
W poniedziałek dnia 21 września w Szkole Podstawowej w Dakowach Mokrych odbyło się spotkanie z Wiesławem Blachą Błażkiewiczem. To perkusista, któremu życie nie szczędziło wyzwań. Najpierw uzależnienie od używek, później walka z chorobą nowotworową. Ten znakomity wirtuoz perkusji podczas koncertu profilaktycznego uświadomił uczniom jak bardzo zgubnym nałogiem jest picie alkoholu, palenie papierosów i branie narkotyków. Podkreślił także jak niebezpieczne może być sięganie po wszechobecne w ostatnich latach tzw. „dopalacze”. Pan Wiesław swoje emocje ukazuje poprzez muzykę – to ona sprawiła, że stał się innym człowiekiem. Zachęca młodych ludzi, aby odkrywali w sobie talenty. Mamy nadzieję, że ta nietypowa lekcja profilaktyki będzie dla młodych ludzi szkołą podejmowania właściwych decyzji.
Wybory Szkolnego Samorządu Uczniowskiego16 września 2015
Jak co roku, w połowie września wybieraliśmy Szkolny Samorząd Uczniowski. Uczniowie startujący w wyborach przedstawiali przed społecznością szkolną swoje programy wyborcze. Spośród kandydatów wybrano troje przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły.
24 czerwca 2015
Wizyta klasy III w bibliotece w Opalenicy. Dzieci zapoznały się z różnorodną ofertą książek, które można wypożyczyć na wakacje. Pani bibliotekarka zachęcała uczniów do tej formy spędzania wolnego czasu, aby poszerzać horyzonty nie tylko wiedzy, ale i wyobraźni.
Biskupin VI 201518 czerwca 2015
Jak żyli ludzi przed wiekami na terenach naszego kraju? Tego dowiedzieli się uczniowie klasy III, którzy odwiedzili pradawny gród w Biskupinie. Sami mogli doświadczyć jak się wytwarzało przedmioty codziennego użytku podczas warsztatów lepienia garnków z gliny. Atrakcją był również przejazd kolejką i rejs statkiem.
26 maja 2015
Z okazji Dnia Matki dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I i III przygotowały spotkania z Mamami. Wszyscy recytowali wierszyki, śpiewali piosenki oraz zatańczyli specjalnie dla swoich Mam. Mamy zaś odwdzięczyły się gromkimi brawami oraz pysznym, własnoręcznie upieczonym ciastem. Wszyscy bawili się wyśmienicie.
26 maja 2015
Hasając pośród drzew
Lekcja poza szkołą. Na drzewach? Dlaczego nie? To nie tak jak myślicie. Żadne tam budowanie domków. To dla przedszkolaków. My wybraliśmy się do parku linowego w Opalenicy. My, tzn. 4, 5 i 6 klasa. Każdy mógł wykazać się swoimi umiejętnościami na poziomie trudności wybranym dla siebie. Wyobraźcie sobie, że znalazło się aż trzech śmiałków z klasy szóstej, którzy pokonali najtrudniejszą trasę. Wielkie brawa dla Patryka, Oli i Julii !!! Reszta doskonale poradziła sobie z trasą średnią i dla dzieci. Tym razem nawet pani Justyna przeszła szkolenie i pokonała...trasę dla dzieci. Śmiechu było co niemiara. Pan Bartek za to śmigał pośród drzew na średniej trasie. Niektórzy mocno się bali, ale dopingowani przez kolegów i koleżanki z dołu (czasem przydała się pomoc) ukończyli swoje trasy. Żałowali tylko, że taka lekcja nie jest cztery razy w tygodniu... Niestety z powodu braku instruktora nie udało nam się odbyć zajęć na polu golfowym. Skorzystaliśmy za to z trampoliny.
25 maja 2015
25 maja 2015 r. klasy I i II udały się na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.
Dzieci podziwiały okazy zwierząt z różnych stron świata, np. słonie, tygrysy, żyrafy, foki, niedźwiedzie, lemury, małpy, rozmaite gatunki egzotycznych ptaków i motyli. Uczniowie, dzięki niezwykle interesującym opowieściom pana przewodnika, poznali ciekawe zwyczaje zwierząt i warunki w jakich żyją w naturze oraz w zoo. Uczyły się również szacunku dla zwierząt i konieczności ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem.
Dużą atrakcją był również przejazd kolejką po ogrodzie zoologicznym.
W stolicy Dolnego Śląska13 - 15 maja 2015
Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dakowach Mokrych spędziła trzy dni na wielce interesującej wycieczce. Zwiedzanie rozpoczęli 13 maja od Soplicowa. Skansenu, gdzie kręcono ujęcia do "Pana Tadeusza". Tutaj najwięcej radości przysporzyło im obcowanie z tresowanymi na potrzeby filmu zwierzakami. Następnie udali się do zamku w Rydzynie, a potem do Trzebnicy zwiedzić bazylikę patronki Dolnego Śląska św. Jadwigi. Kulminacyjnym momentem pierwszego dania wycieczki był wjazd windą na 49. piętro wieżowca Sky Tower i podziwianie rozległej panoramy okolic. Drugi dzień to poznawanie Wrocławia- Panoramy Racławickiej, Ostrowa Tumskiego oraz legend Rynku. Wizyta w Muzeum Poczty oraz w Zakładzie Narodowym Ossolińskich połączona z warsztatami. Ostatniego dnia uczniowie udali się na Cmentarz Żydowski popatrzeć w jakich stylach budowano nagrobki. Jednak najbardziej wyczekiwanym momentem był pobyt w Adrenalina Parku w Kątach Wrocławskich. Tutaj każdy mógł poczuć adrenalinę w parku linowych, adrenolocie oraz zjeżdżając na tyrolce. Śmiechu i zabawy było co niemiara.
Dzień Konstytucji 3 Maja 27 kwietnia 2015
27 - 30 kwietnia 2015
W związku z Dniem Konstytucji 3 Maja, klasa VI w poniedziałek – 27.04 br. – przygotowała krótkie przedstawienie. Uczniowie wcielili się w rolę książek m. In. Encyklopedii Powszechnej, Encyklopedii Historycznej, Baśni, Tomów poezji czy Śpiewnika, które to przypomniały i opowiedziały o ważniejszych wydarzeniach dotyczących tego dnia. Został również ogłoszony konkurs z pytaniami odnoszącymi się do Święta Konstytucji 3 Maja. We wtorek odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – „Rota” , „Mazurek 3 Maja” , „Polonez 3 Maja”. Z kolei w środę nastąpiło podsumowanie – rozstrzygnięto konkurs oraz zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie flagi Polski (dziewczyny ubrane w białe bluzki, chłopacy w czerwone). Wiwat Polska! Wiwat Maj, Trzeci Maj!
Rekolekcje Wielkopostne 201530-31 marca 2015
Tegoroczne rekolekcje odbyły się pod hasłem „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię” - Święci wzorem do naśladowania – Edmund Bojanowski. Prowadziła je s. Marta ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z Lubonia. W trakcie rekolekcji wykonaliśmy plakaty: „Moja droga do świętości”, które zaprezentowaliśmy w holu szkoły.
Pierwszy dzień Wiosny 201520 marca 2015
Witaj wiosno! W piątek 20 marca zawitała u nas astronomiczna wiosna. Z tej okazji wszyscy uczniowie ubrani byli w stroje w kolorach: czerwonym, zielonym i żółtym, a ich głowy zdobiły kapelusze przybrane kwiatami. Tak przebrany korowód, z marzanną na czele, udał się nad pobliską rzekę, aby symbolicznie pożegnać zimę i powitać nadchodzącą wiosnę. W tym dniu miało też miejsce ciekawe zjawisko astronomiczne – zaćmienie Słońca, które uczniowie z zaciekawieniem obserwowali przez czarne szkiełka.
WF z klasą logo18 marca 2015
Tego dnia spotkaliśmy się na LAS-ie (nie mylić z lasem!!!). W naszej szkole w ramach kolejnego zadania odbyły się Mistrzostwa Gminy Opalenica w Unihokeju Dziewcząt i Chłopców.
Do rozgrywek w kategorii dziewczęta zgłosili się gospodarze (dziewczyny górą!), Wojnowice, Kopanki, Rudniki. W kategorii chłopców - Wojnowice, Porażyn, Opalenica, Rudniki.
System rozgrywek zgodnie z podziałem na grupy to każdy z każdym. Mecze trwały 2 x 6 minut ze zmianą stron. Drużyny na boisku grały w ustawieniu 4 zawodników w polu oraz bramkarz. Łącznie rozegrano 12 meczów (po sześć w każdej grupie) co dało ponad trzy godziny dobrej zabawy, ale też sportowych emocji. Sędziowali (nie jak sędziowie kalosze, ale bardzo rzetelnie) nauczyciele wychowania fizycznego z przyjezdnych szkół.
Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, a uczestnicy okolicznościowe dyplomy wręczone przez dyrektor szkoły panią Beatę Kulawiak. W związku z tym, że uczniowie walczyli z pasją i zaangażowaniem w celu zregenerowania sił po zawodach każdy otrzymał słodki upominek w postaci cukierków.
Nad całością czuwał główny organizator, czyli nasz niezawodny Bartosz Kasperczak!!!
We wtorek 10 marca odwiedził nas znany aktor, Pan Lech Dyblik. Jednak spotkanie miało zupełnie inny charakter niż można by się było spodziewać. Poświęcone było nie twórczości artystycznej Pana Lecha Dyblika, lecz profilaktyce antyalkoholowej. Pan Dyblik w niezwykle szczery i ciekawy sposób dzielił się z dziećmi swoimi trudnymi wspomnieniami z czasów swojego uzależnienia od alkoholu. Opowiadał o skutkach jakie niesie za sobą choroba alkoholowa. Dziękujemy i życzymy Panu wielu sukcesów.
Wystawa nt. Powstania Styczniowego27 stycznia 2015
27 stycznia gościliśmy w szkole wystawę poświęconą rocznicy Powstania Styczniowego z 1863r. Czasy powstania i walki Polaków o niepodległość przybliżył niezastąpiony znawca historii, Pan Ryszard Wosiński. Wyrażamy Panu ogromne podziękowania za pasjonującą i ciekawą lekcję historii oraz rozbudzanie uczuć patriotycznych wśród najmłodszego pokolenia.
Dzień Babci i Dziadka, Jasełka 201522 stycznia 2015
Dzień Babci i Dziadka w tym roku odbył się nieco w innej formie niż zazwyczaj. Uczniowie klas I-III wraz z dziećmi z oddziałów przedszkolnych wystąpili w „Jasełkach” dla swoich Babć i Dziadków. Całość reżyserowała Pani Ewa Osoba z pomocą wychowawczyń przedszkola i nauczycielek klas młodszych.
WOŚP 201511 stycznia 2015
Dnia 11 stycznia odbył się 23 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbieraliśmy pieniądze dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów. Od kilku już lat nasza szkoła bierze udział w Wielkim Finale Orkiestry w Szkole Podstawowej w Ptaszkowie. W tym roku w Orkiestrze zagrał m.in. zespół gitarowy „De Mol” złożony z uczniów szkoły w Dakowach Mokrych. Na koniec wszyscy podziwialiśmy przepiękny pokaz sztucznych ogni tzw. „światełko do nieba”.
Wigilia w szkole 201519 grudnia 2014
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia odbyły się w naszej szkole klasowe Wigilie. Uczniowie i nauczyciele podzielili się opłatkiem i złożyli sobie serdeczne życzenia. Cała szkoła rozbrzmiewała śpiewem kolęd. Wokół czuło się świąteczny nastrój pełen radości i wzajemnej życzliwości. Oczywiście przybył do nas św. Mikołaj z upominkami dla dzieci, ale najwięcej emocji wzbudzało oczekiwanie na jego wizytę.
Wizyta Górników5 grudnia 2014
5 grudnia zawitali do klas I – III dwaj sympatyczni górnicy z KNiG w Snowidowie. Panowie ubrani byli w górnicze stroje galowe, czym wzbudzili wśród dzieci wielki entuzjazm i podziw. Górnicy opowiedzieli przy pomocy prezentacji multimedialnej, jak powstał gaz ziemny, jak się go wydobywa i jakie ma zastosowania. Wyjaśniali również na czym polega praca górnika. Udzielali odpowiedzi na pytania zadawane przez dzieci. Uczniowie otrzymały liczne prezenty w postaci balonów wypełnionych helem, czapek górniczych i kolorowanek. Na koniec dzieci serdecznie podziękowały gościom i wręczyły wspólnie wykonaną laurkę dla górników.
Gminny Wielobój Sprawnościowy kl. I - III
27 listopada 2014
Jak co roku, uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Wieloboju Sprawnościowym kl. I-III. Wielobój miał miejsce w OSiR w Opalenicy. Nasza drużyna zajęła IV miejsce.
Projekt Święta Katarzyna 25 listopada 2014
Pani Ewa Osoba zaangażowała społeczność uczniów w ramach projektu Święta Katarzyna do wspólnego przedstawienia. Licznie zgromadzeni widzowie mogli przypomnieć lub poznać dzieje patronki parafialnego kościoła w Dakowach Mokrych. Przenieśli się w czasy przełomu III i IV wieku do starożytnej Aleksandrii.
13 października 2014
W przededniu Dnia Edukacji Narodowej dzieci z klasy I zostały uroczyście pasowane na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Pasowania dokonała Pani Dyrektor Beata Kulawiak. Klasa I przygotowała występy artystyczne dla rodziców i całej społeczności szkolnej.
Szkolny Samorząd Uczniowski złożył w imieniu uczniów, najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom szkoły z okazji ich Święta.
3 października 2014
Po raz pierwszy w szkole odbył się Dzień Uśmiechu. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego śmiech jest tak ważny oraz mieli okazję do serdecznego śmiania się, bo każda klasa prezentowała dowcipy związane ze szkołą. Na koniec najwięksi śmiałkowie zjadali cytrynę. Oczywiście z uśmiechem na ustach!
Wrzesień 2014
Podczas wycieczki do Sierakowa uczniowie klasy III i V zwiedzili Muzeum Zamek Opalińskich, w którym mogli zobaczyć XVII-wieczne sarkofagi rodu Opalińskich. Potem oglądali proces produkcji szkła w pobliskiej hucie. Dowiedzieli się na czym polega proces produkcji butelek.